PREVIOUS YEARS: 2010 Program



WEDNESSDAY 13/10

We start off with a screening of animations on the theme Kafka and Bruno Schulz, this is in connection with the current exhibition at the Jewish Museum in Stockholm. The Polish Institute will host a small reception afterwards, with the opportunity to mingle.


THURSDAY 14/10

10.00 ANIMATION TALK
Stina Wirsén, Jessica Laurén and Joanna Rubin Dranger presents their films "Who's bleeding?" and "Fröken Märkvärdig och Karriären".


FRIDAY 15/10

10.00 ANIMATION TALK
Jonas Odell presents his work in retroprespetive
12.00 CZECH ANIMATION
New Wave Animation from Czech Republic
18.00 OPENING FILM
Feature film "Lascars" by Emmanuele Klotz and Albert Pereira
21.00 PARTY
Opening party at a nearby location


SATURDAY 16/10

14.00 APOCALYPTICA
  • Fard - David Alapont & Luis Briceno (12'55") FRANCE
  • In the Air - Martinus Klemet (8'38") ESTONIA
  • Sticky Ends - Osman Cerfon (6'17") FRANCE
  • Spin - Max Hattler (3'55") ENGLAND
  • 1925 aka Hell - Max Hattler (1'36") ENGLAND
  • I was Crying out at Life. Or for it - Vergine Keaton (9'10") FRANCE
  • Backwards - Aroon Hughes (4'30") USA
  • Kino Attraction - Pauli Laasonen (5'39") FINLAND
  • Echo - Dennis Van Der Bergh (6'26") BELGIUM
    Total: 57'06"

    15.00 NATURE ANIMALE
  • Flower Fish - Tzu Yung Yu (5'45") TAIWAN
  • Swimming Pool - Alexandra Hetmerova (6'34") CZECH REPUBLIC
  • Girl in the Grass - Alexandra Campell-Marshall (2'35") SWEDEN
  • The Inkwell Shuffle - Chris Diaz (2'28") CANADA
  • Nightjar - Ken Kaizu (9'55") JAPAN
  • Patate - Gilles Cuvelier (12'40") FRANCE
  • Oranus - Girlin Bassovskaja (17'20") ESTONIA
    Total: 55'57"

    16.00 TELLING STORIES I
  • Madagascar - Bastien Dubois (11'06") FRANCE
  • The Silence Beneath the Bark - Joanna Lurie (6'42") FRANCE
  • Specky Four Eyes - Jean-Claude Rozec (9'18") FRANCE
  • Allons-Y! Alonzo! - Camille Morlin-Dupré (7'52") FRANCE
  • Murphy«s Shorts - Todd Hemker (2'17") USA
  • Mei Ling - Stephanie Larsaque & Francois Leroy (15'00") FRANCE
  • Tad's Nest - Petra Freeman (4'48") ENGLAND
    Total: 55'83"

    17.00 TELLING STORIES II
  • Maskatterna och Leksaksbilen - Jacob Stålhammar (7'56") SWEDEN
  • Flip - Peter Allen (2'00") AUSTRALIA
  • Wings and Oars - Vladimir Lesciov (5'50") LATVIA
  • Tord och Tord - Niki Lindroth von Bahr (10'45") SWEDEN
  • La Femme Squelette - Sarah Van Den Boom (9'11") FRANCE
  • The Ritual - Zbig Czapla (5'41") POLAND
  • His Little Thoughts - Alexander Geifman (6'28") BRAZIL
  • Written in Pencil - Yaron Bar (8'11") ISRAEL
    Total: 54'42"

    18.00 ODD & RAW
  • Thoughts Are Free - Urte Zintler (4'31") GERMANY
  • Hand of God - Rune Eriksson (1'30") NORWAY
  • A Film About Poo - Emily Howells & Anne Wilkins (1'30") ENGLAND
  • Map of Mind - Mayumi Nishijima (4'25") JAPAN
  • Ageing - Mattias Cantzler (5'51") NORWAY
  • The Cockerels Egg - (1'16") AUSTRALIA
  • Night Fishing with Cormorants - Betsy Kopmar (4'15") USA
  • Strange Invention - Dino Krpan (6'15") CROATIA
  • The Undertaker and the Dog - Shin Hashimoto (3'50") JAPAN
  • Mecanismo Olvidador - Juan Camilo Gonzalez (6'40") USA/COLOMBIA
  • Stairs - Emlly Noy, Inbar Rotstein & Tom Madar (7'30") ISRAEL
  • Precise Peter - Martin Schmidt (5'35") GERMANY
  • Two Partridge - Catherine Buffat & Jean Luc Greco (6'00") FRANCE
    Total: 56'68"


    SUNDAY 17/10

    11.00 CINE BREAKFAST
    Nils Classon presents his work and screening of "Who's Bleeding" by Stina Wirsén. After that - best of animations from the festival.

    14.00 PRIZE CERMONY
    Presentation of the best animation chosen by the FIA jury Mariusz Frukacz (OFFA/Poland), Per Berg (Eskjö Animations/Sweden), Kalle-Lotta Mossige-Norheim (Diagonalakademin/Sweden), Rebecka Lleren (Alphaville/Sweden) and Pavel Horace (Anifest/Czech Republic)