PREVIOUS YEARS: 2009 Selected films

Selected films 2009
Thank you to everyone who submitted their film to the FIA festival 2009. Below are the films selected for this years festival.


  • The Trap / Katiska Männistö, Finland (4 min)
  • La Via la Mort / Brandyn Bold, USA (3 min)
  • There Once Was / Fay Helfer, USA (2 min)
  • Forever I'll Love You / Selene Hunnicutt, USA (5 min)
  • Casillero / Jan Baelus, Belgium (3 min)
  • Carpe Diem / Rune Eriksson, Norway (1 min)
  • The Cat and Picture / Lyder Janoy, Norway (2 min)
  • Mein Stampf / Martine Grande, Norway (4 min)
  • Zoophobia / Selfburning, Russia (1 min)
  • Titanic World / Hanna Margolis, Poland (9 min)
  • Blindness of the Woods / Amauta Lab, USA (12 min)
  • Sexxxxxy Lumberjack / Amauta Lab, USA (1 min)
  • Vomito / Amauta Lab, USA (1 min)
  • Fly To Freedom / Amauta Labs, USA (1 min)
  • Lidingöligan / Maja Lindström, Sweden (30 min)
  • Early Birds / Suky Best, UK (3 min)
  • Iran a Nation of Bloggers / Aaron Chiesa, Canada (4 min)
  • Lost Tribes of NYC / A & C, USA (3 min)
  • The Sleepy Revolution / Johanne Fronth-Nygren & Klara Swantesson, Sweden (8 min)
  • Pilgrimsfärd / Sascha Fülscher, Sweden (2 min)
  • Jam / Mirai Mizue, Japan (3 min)
  • The Black Dog's Progress / Stephen Irwin, UK (3 min)
  • In Limbo / Michelle Ettlin, Switzerland (3 min)
  • Deine Augen / Silke Bentin, Germany (3 min)
  • Deadlines / Bang Yau Liu, USA (2 min)
  • Peremena / Jen-Shen Gur, Russia (4 min)
  • Consoul / Lasse Gjertsen, Norway (12 min)
  • Evergreen / Ching-Yu Yang, Taiwan (2 min)
  • The Control Master / Run Wrake, UK (7 min)
  • Yu / Tianvan Duan, USA (2 min)
  • Made in China / Joanna Polak, Poland (3 min)
  • Efte / Katarzyna Kijek, Poland (2 min)
  • Homework / Agneizka Pazkeiwic, Poland (5 min)
  • Boomkruiper / Dries Bastiaensen, Belgium (4 min)
  • My Father's a Washerman /Srinivas Bhakta, Singapore (8 min)
  • Diary of a Recordbook / Animanostra, Portugal (10 min)
  • Utsikt / Elisabeth Ericsson, Sweden (3 min)
  • Dannys Magical Portion / Gaute Hesthagen, Norway (1 min)
  • I Am So Proud of You! / Don Hertzfeldt, USA (22 min)
  • Familjelampan / Milla Nybondas, Finland (9 min)
  • Mifnim / Maor Lavi, Israel (8 min)
  • Luck / Michal Mroz, Poland (9 min)
  • Kallprat / Erik Rosenlund, Sweden (2 min)
  • Astronomers Dream / Malcolm Sutherland, Canada (11 min)
  • Lukas Pappa är Inte Kanin / Magnus Fredriksson, Sweden (30 min)
  • Speedy Sam / Animanostra, Portugal (8 min)
  • Cabaret Kadne / G-stop Motion, Spain (5 min)
  • Everything Will Be OK / Don Hertzfeldt, USA (22 min)
  • Aanaatt / Max Hattler, UK (5 min)
  • Checkoo / Erik Rosenlund, Sweden (12 min)
  • Welcome to belgium / Alica Gurinova, Belgium (2 min)
  • Diner / Wouter Bruneel, Belgium (6 min)
  • Umbilical / Rowan Gram, UK (4 min)
  • Return / Anna blaszcyk, Poland (8 min)
  • Virus / Robert Proch, Poland (5 min)
  • Berbaoc / Animation Workshop Arteleku (5 min)
  • Global Co / Joanna Polak, Poland (6 min)
  • See / Katarzyna Kijek, Poland (4 min)
  • Creative Act / Marcin Goralski, Poland (4 min)
  • I Wouldn't Steal / Sascha Fülscher, Sweden (2 min)
  • Dancing Jack / Grigoris Leontiades (2 min)
  • Mykonos / Sean Pecknold, USA (4 min)
  • Self Fulfilling / Linda Fagerli Sæthren, Norway (4 min)
  • Bug / Selfburning, Russia (3 min)
  • Everytime / Katarzyna Kijek, Poland (3 min)
  • Mutant Season / Jimmy Audoin, France (5 min)
  • Phantom of the Cinema / Erik van Schaaik, Holland (11 min)
  • Damaged Goods / Barnaby Barford, UK (9 min)
  • A Step Could Be a World / Animanostra, Portugal (10 min)
  • Iili / Riho Unt, Estland (15 min)
  • Piece / Selfburning, Russia (2 min)
  • Der Meteor (40 min)
  • Selection (70 min)