PREVIOUS YEARS: 2009 Program


Festival program 2009

Fredag 16/10

BIORIO, Hornstull
18:00 - 20:00
  • DREAMS FROM THE WOODS / JOHANNES NYHOLM, Sweden (9 min)
  • SITA SINGS THE BLUES / NINA PALEY, USA/India (82 min)


    Lördag 17/10

    KULTURHUSET, Sergels Torg

  • 13:00 - IF YOU WERE ME: ANIMA VISION 1, Korea (72 min)
  • 15:00 - IF YOU WERE ME: ANIMA VISION 2, Korea (93 min)


    BIORIO, Hornstull 16:00 - 20:00

    Disturbing, 48 min
  • The Trap / Katiska Männistö, Finland (4 min)
  • La Via la Mort / Brandyn Bold, USA (3 min)
  • There Once Was / Fay Helfer, USA (2 min)
  • Forever I'll Love You / Selene Hunnicutt, USA (5 min)
  • Casillero / Jan Baelus, Belgium (3 min)
  • Carpe Diem / Rune Eriksson, Norway (1 min)
  • The Cat and Picture / Lyder Janoy, Norway (2 min)
  • Mein Stampf / Martine Grande, Norway (4 min)
  • Zoophobia / Selfburning, Russia (1 min)
  • Titanic World / Hanna Margolis, Poland (9 min)
  • Blindness of the Woods / Amauta Lab, USA (12 min)
  • Sexxxxxy Lumberjack / Amauta Lab, USA (1 min)
  • Vomito / Amauta Lab, USA (1 min)
  • Fly To Freedom / Amauta Labs, USA (1 min)

    Dokumentär, 50 min
  • Lidingöligan / Maja Lindström, Sweden (30 min)
  • Early Birds / Suky Best, UK (3 min)
  • Iran a Nation of Bloggers / Aaron Chiesa, Canada (4 min)
  • Lost Tribes of NYC / A & C, USA (3 min)
  • The Sleepy Revolution / Johanne Fronth-Nygren & Klara Swantesson, Sweden (8 min)
  • Pilgrimsfärd / Sascha Fülscher, Sweden (2 min)

    Form & textur 1, 50 min
  • Jam / Mirai Mizue, Japan (3 min)
  • The Black Dog's Progress / Stephen Irwin, UK (3 min)
  • In Limbo / Michelle Ettlin, Switzerland (3 min)
  • Deine Augen / Silke Bentin, Germany (3 min)
  • Deadlines / Bang Yau Liu, USA (2 min)
  • Peremena / Jen-Shen Gur, Russia (4 min)
  • Consoul / Lasse Gjertsen, Norway (12 min)
  • Evergreen / Ching-Yu Yang, Taiwan (2 min)
  • The Control Master / Run Wrake, UK (7 min)
  • Yu / Tianvan Duan, USA (2 min)
  • Made in China / Joanna Polak, Poland (3 min)
  • Efte / Katarzyna Kijek, Poland (2 min)
  • Homework / Agneizka Pazkeiwic, Poland (5 min)
  • Boomkruiper / Dries Bastiaensen, Belgium (4 min)

    Story 1, 72 min
  • My Father's a Washerman /Srinivas Bhakta, Singapore (8 min)
  • Diary of a Recordbook / Animanostra, Portugal (10 min)
  • Utsikt / Elisabeth Ericsson, Sweden (3 min)
  • Dannys Magical Portion / Gaute Hesthagen, Norway (1 min)
  • I Am So Proud of You! / Don Hertzfeldt, USA (22 min)
  • Familjelampan / Milla Nybondas, Finland (9 min)
  • Mifnim / Maor Lavi, Israel (8 min)
  • Luck / Michal Mroz, Poland (9 min)
  • Kallprat / Erik Rosenlund, Sweden (2 min)


    Söndag 18/10
    (biofrukost) 11:00-14:00

    Story 2, 76 min
  • Astronomers Dream / Malcolm Sutherland, Canada (11 min)
  • Lukas Pappa är Inte Kanin / Magnus Fredriksson, Sweden (30 min)
  • Speedy Sam / Animanostra, Portugal (8 min)
  • Cabaret Kadne / G-stop Motion, Spain (5 min)
  • Everything Will Be OK / Don Hertzfeldt, USA (22 min)

    Form & Textur 2, 52 min
  • Aanaatt / Max Hattler, UK (5 min)
  • Checkoo / Erik Rosenlund, Sweden (12 min)
  • Welcome to belgium / Alica Gurinova, Belgium (2 min)
  • Diner / Wouter Bruneel, Belgium (6 min)
  • Umbilical / Rowan Gram, UK (4 min)
  • Return / Anna blaszcyk, Poland (8 min)
  • Virus / Robert Proch, Poland (5 min)
  • Berbaoc / Animation Workshop Arteleku (5 min)
  • Global Co / Joanna Polak, Poland (6 min)
  • See / Katarzyna Kijek, Poland (4 min)
  • Creative Act / Marcin Goralski, Poland (4 min)
  • I Wouldn't Steal / Sascha Fülscher, Sweden (2 min)

    Musik, 20 min
  • Dancing Jack / Grigoris Leontiades (2 min)
  • Mykonos / Sean Pecknold, USA (4 min)
  • Self Fulfilling / Linda Fagerli Sæthren, Norway (4 min)
  • Bug / Selfburning, Russia (3 min)
  • Everytime / Katarzyna Kijek, Poland (3 min)
  • Mutant Season / Jimmy Audoin, France (5 min)

    Exploring, 50 min
  • Phantom of the Cinema / Erik van Schaaik, Holland (11 min)
  • Damaged Goods / Barnaby Barford, UK (9 min)
  • A Step Could Be a World / Animanostra, Portugal (10 min)
  • Iili / Riho Unt, Estland (15 min)
  • Piece / Selfburning, Russia (2 min)


    BIORIO, Hornstull 14:15-16:15
  • Der Meteor (40 min)
  • Selection (70 min)



    Tickets:
    Reduced price 200 SEK includes all the films at Bio Rio
    Students, members of SAAVA or to be bought on Friday 16/10
    Regular Price 250 SEK includes all the films at Bio Rio
    Films at Kulturhuset 60 SEK per film
    The Asterix films free admission
    Single tickets at Bio Rio 70 SEK

    Please note:
    Even if you have a pass you need to book tickets for every show and you need to collect these at Bio Rio 10 minutes pre show the latest.

    To reserve a pass send an email to info@fiastockholm.se and collect it at Bio Rio on Friday 16/10 18:00 the latest. Single tickets can be bought at Bio Rio and Kulturhuset and Bio Rio from the 1st of October. Please contact us if you need more information.

    Bio Rio, Hornstull Strand 3, Tunnelbana Hornstull. Tel: 08/6699500. www.biorio.se
    Kulturhuset, Sergels Torg 3, Tunnelbana T-Centralen. Tel: 08/50831509. www.kulturhuset.se