PREVIOUS YEARS: 2008 Selected films

FIA 2008 - Selected films
Over 200 films were entered for selection for the FIA 2008 festival. Below is a list of all of them.


SHORT FILM BLOCK 1

Safety Procedures (UK, 2007)
Director: Richard Fenwick
02:10 min

La Main de l'Ours / The Bear's Hand (Switzerland, 2008)
Director: Marina Rosset
04:30 min

Tot ou Tard (Switzerland, 2007)
Director: Jadwiga Kowalska
05:00 min

Berni's Doll (France, 2008)
Director: Yann J
11:30 min

Raymond (France, 2007)
Director: BIF (Fabrice Le Nezet, Francois Roisin, Jules Janaud)
05:00 min

Glow (UK, 2007)
Director: Jo Lawrence
04:30 min

Den danske dikteren / The Danish Poet (Norway/Canada, 2006)
Director: Torill Kove
15:00 min

Guisado de Galinha / Chicken Stew (Portugal, 2008)
Director: Joana Toste
05:00 min


SHORT FILM BLOCK 2

Like Me, Only Better (UK, 2007)
Director: Martin Pickes
05:20 min

Hezurbeltzak, A Common Grave (Spain, 2007)
Director: Izibene Onederra
04:00 min

Styri / Four (Slovak Republic, 2007)
Director: Ivana Sebestova
15:44 min

Returning Round (Canada, 2008)
Director: Malcolm Sutherland
03:00 min

Ilo irti / The Irresistible Smile (Finland, 2006)
Director: Ami Lindholm
06:21 min

Time is Running Out (UK, 2007)
Director: Marc Reisbig
06:00 min

Sniadanie / Breakfast (Poland, 2006)
Director: Izabela Plucinska
02:20 min

Muscle Man (South Korea, 2007)
Director: Ki-hyuk Kwak
10:30 min


SHORT FILM BLOCK 3

The Old, Old, Very Old Man (UK, 2007)
Director: Elizabeth Hobbs
06:36 min

Eden (Republic of Korea, 2008)
Director: Hye-won Kim
03:45 min

Refreny / Refrains (Poland, 2007)
Director: Wiola Sowa
13:00 min

Clapping Pictures (Belguim, 2006)
Director: Annie Vandergeeten
05:10 min

The Lost Bag (France, 2006)
Director: Jean-Luc Greco
13:00 min

Lögner / Lies (Sweden, 2008)
Director: Jonas Odell
13:00 min

Stage Fright (Finland, 2008)
Director: Elina Minn
02:00 min

Hairs (Czech Republic, 2007)
Director: Milos Tomic
06:30 min


SHORT FILM BLOCK 4

Silken (France, 2008)
Director: Yann Bertrand & Damien Serban
10:50 min

Dialogos (Estonia, 2008)
Director: Ulo Pikkov
05:00 min

Dream (Iran, 2007)
Director: Ali-Reza Chitaei
04:45 min

Muto (Italy, 2008)
Director: Blu
07:00 min

Drift (UK, 2007)
Director: Max Hattler
03:33 min

Scene Primitive / Primitive Scene (Canada, 2006)
Director: Daniel Faubert
12:10 min

My Happy End (Germany, 2007)
Director: Milen Vitanov
05:20 min

The Tale of How (South Africa, 2006)
Director: The Blackheart Gang
04:35 min


SHORT FILM BLOCK 5

Meischeid (France, 2007)
Director: Matray
02:20 min

Villa Olvidada / Forgotten Village (Spain, 2008)
Director: Miguel Lopez
12:00 min

Ca ne Rime a Rien / It Makes no Sense (France, 2007)
Director: Claude Duty
02:05 min

The Tourists (Canada, 2007)
Director: Malcolm Sutherland
03:00 min

Mirage (USA, 2006)
Director: Youngwoong Jang
08:25 min

Kleit / The Dress (Estonia, 2007)
Director: Jelena Girlin & Mari-Liis Bassovskaja
06:30 min

Une Instituut / The Institute Of The Dream (Estonia, 2006)
Director: Mati Kutt
10:00 min

Liebenskrank / Lovesick (Germany/Slovenia, 2007)
Director: Spela Cadez
09:00 min


SHORT FILM BLOCK 6

Nico & Tina (Spain/Argentina, 2007)
Director: Rodolfo Pastor
08:30 min

Clay Pigeon (Czech Republic, 2007)
Director: Milos Tomic
10:30 min

Striper vO.1 (UK, 2006)
Director: Max Hattler
00:30 min

Friluftsliv (Sweden, 2007)
Director: Håkan Wennström
08:24 min

Jeu / Play (Switzerland/Canada, 2006)
Director: Georges Schwizgebel
04:00 min

2Metros / 2Meters (Argentina, 2007)
Director: Javier Salazar, Eduardo Maraggi, Javier Mrad
06:00 min

Viimeinen elefantti / The Last Elephant (Finland, 2008)
Director: Antti Laakso
09:00 min

Life Line (Hungary, 2007)
Director: Tomek Ducki
06:34 min



PANORAMA 1
These films were shown on the screens outside the movie theater.

1. Malenkaya Vasilisa / Vasilisa (Russia, 2007)
Director: Darina Shmidt

2. Violeta (Spain, 2006)
Director: Mark Riba & Anna Solanas

3. Variations sur Marilou (France, 2008)
Director: Felix Dufour-Laperri¸re

4. La pauvre histoire du maraud / The sad story of knave (France, 2006)
Director: Anne Larricq

5. User Guides Series no 5 (UK, 2007)
Director: Richard Fenwick

6. User Guides Series no 7 (UK, 2007)
Director: Richard Fenwick

7. User Guides Series no 10 (UK, 2007)
Director: Richard Fenwick

8. CLA, Sexto Andar (Fran¨e, 2007)
Director: Laurie Thinot

9. Asics, The Ancient Way (Fran¨e, 2008)
Director: Yue Wu

10. Face (Fran¨e, 2007)
Director: Hendrick Dusollier

11. S.I.T.E (Mexico / France, 2007)
Director: Pablo Orlowski


PANORAMA 2
The films were shown on the screens outside the movie theater.


1. Plivnuti polibkem / Spitted by a Kiss (Czech Republic, 2007)
Director: Milos Tomic

2. Sankte Per, Hin Håle och en liten Mus / Saint Pete, Mr Devil and the little Mouse (Sweden, 2008)
Director: Karl Gunnar Holmqvist

3. Människorna och valen / The People And The Whale (Sweden, 2008)
Director: Peter Larsson

4. Ona koja mjeri / She Who Measures (Croatia, 2008)
Director: Veljko Popovic

5. The Replicants, User (Fran¨e, 2007)
Director: Eduardo Sailer

6. The Night the World Came Down (Sweden, 2007)
Director: Christofer Ahde

7. Luke, La Terre Ferme (Fran¨e, 2007)
Director: Laurie Thinot

8. Jehro: I Want Love (Fran¨e, 2007)
Director: Edouard Salier

9. Kite Rescue (Norway, 2007)
Director: Rune Eriksson & Erik Eriksson